آموزش ثبت نام در NIC.ir


در اولین مرحله در راه اندازی یک وب سایت باید دامنه آن را انتخاب کنید. منظور از دامنه همان اسم سایت است که کاربران با آن سایت را می‌شناسند. زمانی که یک دامنه برای سایت‌تان انتخاب می‌کنید اول از همه نباید توسط فرد دیگری استفاده شده باشد (دامنه سایت مانند کد ملی افراد است، دو سایت نمی‌توانند دامنه مشابه به هم داشته باشند) دوم اینکه باید در سامانه NIC.ir ثبت شود.

دامنه ها به دو دسته ملی و بین المللی تقسیم می‌شوند. دامنه های بین المللی توسط همه افراد در سراسر دنیا قابل ثبت و استفاده هستند، اما دامنه های ملی مانند IR تنها برای ایران قابل استفاده می‌باشد. بنابراین برای ثبت دامنه IR یا همان دامنه ملی باید به وب سایت NIC.ir مراجعه کنید.

اگر نمی‌دانید که باید چگونه ثبت دامنه را انجام دهید با فراداده در آموزش ثبت نام در NIC.ir همراه باشید.

آموزش ثبت نام در NIC.ir به صورت تصویری و گام به گام

1.در قدم اول ابتدا وارد سایت NIC.ir شوید و مانند تصویر گزینه ساختن شناسه کاربری را از منوی مشخصه‌های شناسه انتخاب کنید.

آموزش ثبت نام در NIC.ir

2.در مرحله دوم شما در قسمت انتخاب نوع شناسه هستید. برای تکمیل اطلاعات روی گزینه تکمیل فرم و دریافت شناسه کلیک کنید تا ثبت موارد شخصی را انجام دهیم. (توجه کنید که ما در این بخش ثبت دامنه برای شخص حقیقی یا کاربر معمولی را انجام می‌دهیم.)

آموزش ثبت نام در NIC.ir

3.در بخش وارد کردن مشخصات شناسه باید فرمی که شامل موارد مهمی است را پر کنید. توجه داشته باشید پر کردن فیلدهای ستاره‌دار (*) اجباری هستند و در صورت خالی مانند اجازه رفتن به مرحله بعد به شما داده نخواهد شد. برای هر یک از فیلدهای این فرم نمونه‌ای قرار داده شده است و شما باید اطلاعات را مانند نمونه وارد کنید.

آموزش ثبت نام در NIC.ir

این بخش از آموزش ثبت نام در NIC.ir مربوط به اطلاعات نشانِ پستی شماست. با توجه به مثال ها موارد را به دقت پر کنید. ( برای تبدیل آدرس میتوانید از Google translate استفاده کنید)

آموزش ثبت نام در NIC.ir

در این قسمت نیاز است تا شما آدرس ایمیل‌تان را وارد کنید. در وارد کردن آدرس ایمیل دقت داشته باشید و یک ایمیل درست و فعال را وارد نمایید، زیرا در پایان ایمیل تایید ثبت دامنه به ایمیل شما ارسال میگردد. همچنین در بخش پرسش محرمانه باید پاسخی را وارد کنید زیرا برای ورود به صفحه کاربری به آن نیاز پیدا خواهید کرد.

آموزش ثبت نام در NIC.ir

در این قسمت سه گزینه برای انتخاب دارید.

  1. اگر می‌خواهید هیچ فرد دیگری به جز خودتان اجازه ثبت دامنه را داشته باشد گزینه خصوصی را انتخاب کنید.
  2. اگر می‌خواهید نمایندگان NIC.ir مجوز ثبت دامنه را داشته باشند، گزینه آزاد برای نمایندگان را انتخاب کنید.
  3. و اگر هم می‌خواهید همه کاربران اجازه ثبت دامه برای شما را داشته باشند، گزینه آزاد را کلیک کنید.

اما پیشنهاد ما برای این بخش از آموزش ثبت نام در NIC.ir گزینه دو یا سه است. در پایان بر روی دکمه بازنگری کلیک کنید  تا به مرحله بعد وارد شوید.

آموزش ثبت نام در NIC.ir

4.در قسمت بازنگری و امضاء تمامی اطلاعاتی که در دو مرحله قبل وارد کرده این در قابل یک صفحه قابل چاپ نمایش داده می‌شود. به دقت اطلاعات را بررسی کنید و در صورتی که اشتباه یا خطایی داشته باید برگردید و مجددا نسبت به اصلاح آن اقدام نمایید. پس از نمایش اطلاعات یکسری قوانین و ضوابط گفته شده است که نیاز است به دقت بخوانید.

آموزش ثبت نام در NIC.ir

در پایان صفحه نیز باید مجددا نام کامل سازنده را وارد کنید و پس از پر کردن کادر، گزینه موافقم، دریافت شناسه را بزنید.

آموزش ثبت نام در NIC.ir

5.حال در مرحله آخر آموزش ثبت نام در NIC.ir یعنی مرحله ساختن شناسه قرار دارید. حالا باید به ایمیل خود مراجعه کنید و منتظر بمانید تا ایمیلی با محتوای نام کاربری (یا همان شناسه) و رمز عبور برای شما ارسال شود.

آموزش ثبت نام در NIC.ir

6.ایمیلی که از NIC.ir دریافت می کنید، مانند تصویر زیر است.آموزش ثبت نام در NIC.ir

7.حالا باید وارد صفحه اصلی سایت NIC.ir شوید و گزینه ورود به سامانه را انتخاب کنید. به کمک شناسه کاربری و رمزی که در ایمیل دریافت کرده این وارد پنل کاربری خود شوید.

آموزش ثبت نام در NIC.ir

8.در بخش بعدی زا آموزش ثبت نام در NIC.ir پرسش محرمانه‌ای که در بخش ورود اطلاعات، برای خود تعریف کردید را وارد کنید. سپس یک گذرواژه جدید تعریف کرده و گزینه نشاندن گذرواژه را انتخاب کنید.

آموزش ثبت نام در NIC.ir

9.پس از اینکه رمز عبور را تغییر دادید باید مجددا نسبت به ورود به سیستم اقدام کنید.

آموزش ثبت نام در NIC.ir

توجه داشته باشید که نام کاربری و رمز عبورتان را هرگز فراموش یا گم نکنید، زیرا تنها راه دسترسی به پنل مدیریتی دامنه های IR برای شماست. سعی کنید این اطلاعات را به همراه پرسش محرمانه در یک فایل امر نگهداری کنید تا همیشه در دسترس شخص شما باشد.

امیدوارم از آموزش ثبت نام در NIC.ir لذت برده باشید. در صورتی که تجربه یا نظری درباره آموزش ثبت نام در NIC.ir دارید میتوانید در بخش دیدگاه ها با ما در میان بگذارید.

5/5 - (2 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *