خطاهای مربوط به سرور وردپرس – بخش اول

خطاهای مربوط به سرور وردپرس

اکثر ما میدانیم که در حال حاضر وردپرس به عنوان ابزاری فوق محبوب در طراحی سایت استفاده می شود و درصد عمده ای از وب سایت های دنیا با این سیستم راه اندازی شده اند. اما با توجه به اینکه وردپرس از سمت سرور هدایت می‌شود ممکن است همواره با خطاهایی روبرو باشد. خطاهای مربوط به سرور وردپرس ممکن است علل مختلفی داشته باشند که باید هر یک به موقع رفع شود.

هر خطا میتواند از هر نظر وب سایت شما را تحت الشعاع قرار دهد و نارضایتی کاربران را به همراه داشته باشد. در نهایت این نارضایتی ها اگر به موقع برطرف نشوند میتوانند زیان های مالی در پی داشته باشند. بنابراین بهتر است هر چه سریع‌تر این خطاها را بشناسید و اقدامات لازم را جهت رفع آنها انجام دهید.

در این مقاله قصد داریم تعدادی از خطاهای معمول سمت سرور را به همراه راه‌حل آنها بررسی کنیم. با فراداده همراه باشید ?

انواع خطاهای مربوط به سرور وردپرس

سرور در وب سایت های وردپرسی مسئول ذخیره اطلاعات و نمایش آنها به کاربران است. بنابراین در این بین نباید هیچ خطایی متوجه سرور باشد تا مشکلی در نمایش محتوا و عملکرد سایت به وجود آید. به این منظور در ادامه لیستی از انواع خطاهای مربوط به سرور وردپرس به همراه راه حل آنها را معرفی کرده ایم.

خطای محدودیت حافظه وردپرس  (WordPress Memory Limit Error)

خطای محدودیت حافظه یا WordPress Memory Limit Error یکی از رایج‌ترین  خطاهای مربوط به سرور وردپرس است که معمولا زمانی نشان داده می‌شود که فایل‌های زیادی در هاست وردپرس آپلود شده اند. با توجه به اینکه شرکت ارائه دهنده هاستینگ فضای مشخصی را برای شما در نظر میگیرد اگر به هر دلیلی حافظه پر شود باید نسبت به رفع این خطا اقدام کنید.

روش اول برای رفع خطای محدودیت حافظه وردپرس افزایش محدودیت حافظه PHP است که از طریق ویرایش فایل wp-config.php قابل انجام است. در روش دوم باید از شرکت ارائه دهنده هاستینگ بخواهید تا میزان فضای هاست را افزایش دهد. در صورتی که روش دوم امکان پذیر نبود میتوانید سرویس خود را به هاستینگ دیگری انتقال دهید. طبیعتا در سرویس جدید باید فضای بیشتری را در نظر بگیرید.

خطای بزرگ‌بودن فایل آپلود‌شده در وردپرس (Uploaded File Exceeds the upload_max_filesize Directive in php.ini)

این خطا را زمانی مشاهده می کنید که بخواهید فایلی با حجم بیش از آنچه سرویس هاستینگ برای شما در نظر گرفته است، در وردپرس بارگذاری کنید. سرویس ارائه دهنده هاستینگ می‌تواند این حجم را کم و زیاد کند. شما میتوانید با مراجعه به آدرس Media> Add New> Maximum upload حداکثر میزان حجم برای آپلود فایل را مشاهده کنید. بصورت پیشفرض این مقدار عدد 128 مگابایت است.

خوشبختانه این میزان ثابت نیست و به راحتی گزینه تغییر این مقدار وجود دارد. برای این منظور هم میتوانید به فایل php.ini مراجعه کنید و هم میتوانید از شرکت ارائه دهنده هاستینگ بخواهید تا حجم فایل های آپلود شده را برایتان افزایش دهد. در صورتی که تخصص کافی در این زمینه دارید میتوانید به راحتی فایل php.ini را ویرایش کنید و وقت خود را صرف تماس با شرکت ارائه دهنده هاستینگ نکنید.

خطای Fatal Error: Maximum Execution Time Exceeded

یکی دیگر ای خطاهای مربوط به سرور وردپرس، خطای Fatal Error است. عمده این خطاها را در زمان بروزرسانی افزونه‌ها و قالب‌ها در وردپرس دیده ایم. دلیل مشاهده این خطا این است که سرور برای اجرای دستورات اسکریپت محدودیت زمانی دارد و بطور معمول این زمان 30 ثانیه است. حال فکر کنید اجرای یک اسکریپت بیش از 30 ثانیه طول بکشد، شما شاهد این خطا خواهید بود.

خوشبختانه روش هایی برای رفع این خطا هم وجود دارد. روش اول تماس با شرکت ارائه دهنده سرویس هاستینگ است؛ باید از آنها بخواهید تا مدت زمان اجرای اسکریپت ها را برای شما افزایش دهند. اما در روش دوم که کار متخصصان وردپرس است، باید این زمان را در فایل های wp-config.php، htaccess و ini افزایش دهید. (پیشنهاد ما این است که اگر تخصص کافی در این زمینه را ندارید، از شرکت ارائه دهنده سرویس میزبانی کمک بگیرید). در نهایت هم میتوانید از افزونه Maximum Execution Time Exceeded هم برای رفع این خطا استفاده کنید.

خطای Upload: Failed to Write File to Disk

خطای آپلود یکی به عنوان یکی دیگر از خطاهای مربوط به سرور وردپرس شناخته می شود. یکی از عواملی که باعث جذابیت و افزایش ترافیک هر سایت می‌شود، استفاده از تصاویر و ویدئوهاست. اما گاهی در زمان آپلود این رسانه‌ها با پیغام خطای Upload: Failed to Write File to Disk مواجه می‌شویم. در هر حال نمیتوان از استفاده تصاویر و ویدئوها در سایت صرف نظر کرد پس باید راه حلی برای رفع این خطا داشته باشیم. دلیل مشاهده این خطا دسترسی های نادرست به فایل هاست که میتوان با تغییر مجوزها از طریق FTP آن را برطرف کنید.

اما در برخی مواقع این خطا مربوط به سرور است. برای رفع این خطا در زمان آپلود تصاویر آنها را در پوشه موقت در وردپرس ذخیره کنید و در زمان مناسب به دایرکتوری مورد نظر انتقال بدهید. اگر باز هم با تغییر مجوزها این خطا رفع نشد، با شرکت ارائه دهنده سرویس میزبان تماس بگیرید و از آنها بخواهید تا پوشه موقت وردپرس را انتقال دهند.

خطای Secure Connection Error

این خطا مربوط به فایل های اصلی وردپرس است و مستقیما به سرور مربوط می شود. هنگامی که شما وردپرس را بروز رسانی می کنید باید بطور خودکار به وب سایت WordPress.org متصل شوید. اگر این اتصال برقرار نشود برورسانی با مشکل روبرو شده و شما خطای Secure Connection Error را مشاهده خواهید کرد. دلیل این خطا پیکربندی و تنظیماتی است که از سمت سرور در نظر گرفته شده است که باعث بروز یکی از خطاهای مربوط به سرور وردپرس می‌شود. بنابراین از آنجایی که این خطا مستقیما به سرور مربوط می‌شود، برای رفع آن باید با شرکت ارائه دهنده هاستینگ تماس بگیرید تا نسبت به رفع آن اقدام کنند.

در پایان

در این مقاله به تعدادی از خطاهای مربوط به سرور وردپرس به همراه راه‌حل‌های آنها اشاره کردیم. سرورهای وردپرس میتوانند به علل مختلفی دچار مشکل شوند و بهترین راهکار این است که با آنها آشنایی داشته باشید تا بتوانید نسبت به رفع آنها اقدام کنید. رفع هر چه سریع‌تر این موارد عملکرد و کارایی وب سایت شما را بهبود میبخشد.

5/5 - (2 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *